Skip links

Çocuklar ve Alerjiler – Belirtiler ve Tedavi

Çok hapşıran veya öksüren, sıklıkla kızarıklık veya kurdeşen gelişen veya belirli yiyecekleri yedikten sonra mide ağrısı, kramp veya mide bulantısı olan bir çocuğun alerjisi olabilir.

Hiçbir ebeveyn çocuğunun acı çektiğini görmek istemez. Herhangi bir çocuk alerji geliştirebilir, ancak alerji öyküsü olan ailelerin çocuklarında daha yaygındır. Ebeveynlerin, çocuklarının maruz kaldığı veya yediği her şeyi kesinlikle kontrol etmesi imkansız olduğundan, ebeveynler bunun yerine çocuklarını semptomlar için izlemeye odaklanmalıdır.

Çocukluk çağı alerjilerinin erken teşhisi, çocuğunuzun yaşam kalitesini iyileştirecek, kaçırılan okul günlerinin sayısını azaltacak ve çocuğunuza bakmak için hastalık zamanı veya tatil günlerini kullanmak zorunda kalmamanıza yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Alerji Belirtileri

– Deri döküntüleri veya kurdeşen (atopik dermatit veya egzama)
– Nefes almada zorluk (astım)
– Hapşırma, öksürme, burun akıntısı veya kaşıntılı gözler
– Mide bozukluğu

Çocuklarda Yaygın Alerji Tetikleyicileri

– Açık havada: ağaç poleni, bitki poleni, böcek ısırıkları veya sokmaları
– İç mekan: evcil hayvan veya hayvan kılı veya kürkü, toz akarları, küf
– Tahriş edici maddeler: sigara dumanı, parfüm, araba egzozu
– Gıdalar: fıstık, yumurta, süt ve süt ürünleri

Çocuğunuzun alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, bir alerji uzmanı görmek için randevu alın. Randevudan önce bir günlük başlatın ve çocuğunuzun hangi semptomları yaşadığını ve bunlara neyin sebep olduğunu düşündüğünüzü takip edin.

Çocuklarda Yaygın Alerjik Durumlar

Alerjik rinit (saman nezlesi)
Alerjik rinit, alerjilerin neden olduğu en yaygın çocukluk hastalığıdır. Belirtiler arasında burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı (tıkanma) bulunur. Alerjisi olan bir çocukta ayrıca kaşıntılı, sulu, kırmızı gözler ve kronik kulak problemleri olabilir. Halk arasında “saman nezlesi” olarak bilinmesine rağmen, alerjik rinit saman tarafından tetiklenmez ve ateşe neden olmaz.

Burun tıkanıklığı
Alerjiler, çocuklarda kronik burun tıkanıklığının (burun tıkanıklığı) en yaygın nedenidir. Bazen bir çocuğun burnu, özellikle uyurken ağızdan nefes alacak kadar tıkalıdır. Bu da çocuğun gece rahat uyuyamamasına ve ertesi gün yorgun düşmesine neden olabilir. Tıkanıklık ve ağızdan nefes alma tedavi edilmezse dişlerin ve yüzdeki kemiklerin büyümesini etkileyebilir. Burun tıkanıklığına neden olan alerjilerin erken tedavisi bu sorunları önleyebilir.

Kulak enfeksiyonları
Alerjiler kulakta iltihaba yol açar ve kulak enfeksiyonlarına ve işitme azalmasına neden olabilecek sıvı birikimine neden olabilir. Konuşmayı öğrenirken herhangi bir nedenle işitmesi bozulan bir bebekte konuşma bozukluğu gelişebilir. Alerjiler kulak ağrısına, kulakta kaşınmaya, patlamaya ve dolgunluğa (“kulakların durması”) neden olabilir. Bu semptomları olan herkes olası test ve tedavi için bir alerji uzmanı görmelidir.

Yiyecek alerjisi
Yeni bir anne emziriyorsa, özellikle hassas olan bazı bebekler, annelerinin yediği yiyeceklere karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bebekler alerji için test edilebilir. Bu yiyecekleri annenin diyetinden çıkarmak çocuk için rahatlama sağlayabilir.

Çocuklarda en yaygın alerjiler yer fıstığı ve süttür; diğer sık ​​görülen tetikleyiciler arasında yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri (yengeç, ıstakoz, kerevit ve karides), soya, ağaç kuruyemişleri (örneğin cevizler, kaju ve ceviz) ve buğday bulunur. En şiddetli reaksiyonlar tipik olarak yer fıstığı, ağaç yemişleri, balık ve kabuklu deniz ürünleridir – tüm alerjiler ömür boyu sürebilir. Çocuklar genellikle süt, yumurta, soya ve buğday alerjisi geliştirir.

Besin alerjisi olan bir çocuğun tüm ebeveynleri, solunumu bozan, kan basıncında ani bir düşüşe neden olan ve vücudu şoka sokabilen potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olan anafilaksi olasılığının farkında olmalıdır. Bu nedenle, gıda alerjisi olan çocukların çoğuna, semptomlar gelişir gelişmez bir otomatik enjektörle uygulanan epinefrin (adrenalin) reçete edilir.